22. august 2025
Senegal og Burundi gjør fremskritt mot øyesykdommen trakom
Senegal og Burundi er nå blant landene i Afrika som har gjort store fremskritt mot å eliminere trakom- øyesykdommen som har ført til blindhet for nærmere to millioner mennesker.

Foto: Jason J. Mulikita, Sightsavers
Senegal har nettopp oppnådd en milepæl i kampen mot den smittsomme øyesykdommen trakom, som i verste tilfellet medfører blindhet. Ifølge Verdens helseorganisasjon, WHO, har landet eliminert øyesykdommen så den ikke lenger utgjør et helseproblem.
Og Senegal er ikke alene. Det er det fjerde landet i år som har lykkes med å eliminere trakom, etterfulgt av Burundi, Papua Ny-Guinea og Mauritius. Ifølge WHOs tall har 25 land eliminert sykdommen på verdensbasis siden 2011.
Trakom er også kjent som klamydia på øyet ettersom den er en type klamydiabakterie og offisielt går under navnet Chlamydia trachomatis.
Sykdommen starter som kløe i øyet, men blir du smittet gjentagende ganger uten behandling, kan tilstanden forverres. Kløen kan bli smertefull og skadelig, dessuten kan øyevippene som etterhvert risikerer å bli innovervendte skrape mot hornhinnen og dermed gjøre betydelig skade på øyet. Ubehandlet over tid kan skaden føre til blindhet.
Sykdommen smittes typisk ved manglende ressurser for god hygiene, fysisk kontakt eller fluer. Dette er blant årsakene til at over 1,9 millioner mennesker verden over er blitt blinde.
Trakom er en smertefull sykdom med alvorlige konsekvenser. Likevel er den relativt enkel å forebygge dersom en har tilgang til rent vann og det som trengs for å ha god øyehygiene. Og ved smitte, kan sykdommen behandles med antibiotika.
Fattige er mest utsatt
Trakom er hva WHO kalles en neglisjert tropisk sykdom (NTD- neglected tropical disease). NTDs er kategorisert ved at de får mindre oppmerksomhet enn andre globale sykdommer slik som malaria eller hiv/aids. NTDs rammer verdens fattigste og marginaliserte mennesker.
Trakom er også særlig utbredt i de fattigste og avsidesliggende områder i land i Afrika. Her er det snakk om områder med liten tilgangen til rent vann, utilstrekkelig hygiene, og der infrastrukturen er begrenset.
Derfor har WHO siden 1996 hatt en spesiell strategi mot trakom som går under SAFE-strategien. Denne strategien er laget av organisasjoner som har kartlagt hvilke områder øyesykdommen er mest utbredt. Det har foregått ved at helsepersonelle og NGOs har reist til avsidesliggende områder og telt smittetilfellene.
Utover dette har WHO undervist lokalbefolkningen i land med SAFE-strategien i hva trakom er og hvordan sykdommen kan forebygges blant annet ved grundig ansiktsvask. WHO har også hatt initiativer som har bedret tilgang til rent drikkevann i flere områder, delt ut millioner av doser antibiotika, og de har utført øyeoperasjoner på mennesker som har vært verst rammet.
Fra millioner til veldig få
SAFE-strategiens resultater har for alvor vist seg de siste år. I Senegal har regjeringen behandlet 2,8 millioner mennesker for trakom der de i samarbeid med WHO har delt ut over 4,2 millioner doser antibiotika, utført 30 000 øyeoperasjoner og fasilitert utdannelse for 45 trakomkirurger.
I Burundi skal vi ikke lengre tilbake enn til 2010 da 2,5 millioner mennesker i landet var smittet av trakom. I dag er tallet så lavt at sykdommen defineres som eliminert.
Utover dette er antallet mennesker som har behov for antibiotisk behandling i Afrika i helhet falt med 51 prosent siden 2014- helt nøyaktig fra 189 millioner til 93 millioner.
Så selv om Afrika er det kontinentet som er hardest rammet av trakom og står for 90 prosent av alle smittetilfeller i verden, så skjer det markante fremskritt i kontinentet.
●Trakom utgjør et folkehelseproblem i 32 land verden over.
●WHO definerer blant annet at trakom er eliminert når under 0,2 prosent av befolkningen over 15 år er smittet. Det er cirka ett smittetilfelle blant 1000 i befolkningen.
●103 millioner mennesker lever i områder hvor de er i høyrisiko for å bli smittet av trakom og i verste fall bli blinde.
●I 2024 ble mer enn 87 000 operert mot trakom og over 44 millioner ble behandlet med antibiotika.